Ukupan prihod top 100 IT-poduzeća u regiji Adriatic, koja obuhvaća zemlje bivše Jugoslavije, povećan je za 4,2 posto u 2010. godini što je blagi oporavak nakon oštrog pada u 2009. Najvećih 100 IT-poduzeća po prihodu u regiji lani su ostvarila ukupno 2,53 milijarde eura i zapošljavala nešto više od 13.000 radnika. U odnosu na godinu prije ukupan prihod uključenih tvrtki povećan je za 4,2 posto, dok je istodobno broj zaposlenih smanjen za 2,9 posto. Najveća kompanija po prihodu bila je regionalni distributer MSan Grupa, sa sjedištem u Zagrebu, s ostvarenih 262 milijuna eura, a u prvih pet uključeni su i Comtrade grupa iz Beograda, slovenska Avtera, globalni igrač IBM i regionalni sistem-integrator S&T. Nakon oštrog pada zabilježenog u 2009. vodeće kompanije u regiji ostvarile su lani blagi rast prihoda. No, kretanja između zemalja i pojedinih kategorija poduzeća snažno variraju odražavajući konjunkturu u pojedinim zemljama te sposobnosti pojedinog poduzeća da se prilagodi izazovima zaoštrenih uvjeta poslovanja.
Ukupan prihod top 100 IT-poduzeća u regiji Adriatic, koja obuhvaća zemlje bivše Jugoslavije, povećan je za 4,2 posto u 2010. godini što je blagi oporavak nakon oštrog pada u 2009., navodi se u upravo objavljenoj studiji IDC Adriaticsa, koju ta analitička kuća priprema već treću godinu.
Najvećih 100 IT-poduzeća po prihodu u regiji lani su ostvarila ukupno 2,53 milijarde eura i zapošljavala nešto više od 13.000 radnika. U odnosu na godinu prije ukupan prihod uključenih tvrtki povećan je za 4,2 posto, dok je istodobno broj zaposlenih smanjen za 2,9 posto.
Najveća kompanija po prihodu bila je regionalni distributer MSan Grupa, sa sjedištem u Zagrebu, s ostvarenih 262 milijuna eura, a u prvih pet uključeni su i Comtrade grupa iz Beograda, slovenska Avtera, globalni igrač IBM i regionalni sistem-integrator S&T.
Boris Žitnik, glavni analitičar i direktor IDC Adriaticsa, kaže da nakon oštrog pada zabilježenog u 2009. vodeće kompanije u regiji ostvarile su lani blagi rast prihoda.
No, dodaje da kretanja između zemalja i pojedinih kategorija poduzeća snažno variraju odražavajući konjunkturu u pojedinim zemljama te sposobnosti pojedinog poduzeća da se prilagodi izazovima zaoštrenih uvjeta poslovanja. Razlike između postignuća pojedinih tvrtki variraju od snažnog rasta do oštrog pada prihoda.
U kategoriji regionalnih i lokalnih šampiona; informatičkih poduzeća pružatelja IT-usluga i proizvođača softvera vodeće su kompanije ComTrade Group, S&T i Asseco SEE, dok među onima koji gotovo da ne bilježe prodaju hardvera prednjače regionalni igrači In2 grupa i GDi Gisdata.
Od globalnih tehnoloških pružatelja usluga koji imaju podružnice u Adriatic regiji listu predvodi IBM, a slijedi ga HP.
Međutim, kad su internacionalni igrači u pitanju, prihod njihovih podružnica u pravilu ne odražava i ukupan promet koji ostvaruju u regiji. Među distributerima IT-opreme vodeća je tvrtka MSan Grupa, a slijede je Avtera i Diss, obje sa sjedištem u Ljubljani. Ljestvicu u maloprodaji informatičkih produkata predvodi Eurotrade iz Rovinja.
»Ovakav pregled daje odgovor na pitanje 'tko je tko' u informatičkoj ponudi u regiji. Krajnjim korisnicima, voditeljima informatike i nabavi omogućuje uvid u ulogu i značaj pojedinih igrača na tržištu, a samim IT- poduzećima usporedbe vlastitih postignuća s konkurencijom«, ističe Žitnik.
»Jednostavno, to može poslužiti kao vodič za sastavljanje liste potencijalnih partnera u procjeni kod koga potrošiti sredstva namijenjena IT-investicijama u sljedećoj godini«, drži Žitnik.
Što se tiče IT-sektora u Hrvatskoj, potrošnja tih proizvoda i usluga u 2011. smanjila se za 2,7 posto u odnosu na godinu prije, na 1,03 milijarde dolara. Sve sastavnice tog IT-tržišta, hardver, softver i IT-usluge, zabilježile su pad.
U 2012., nakon tri uzastopne godine pada, očekuje se rast od 2,3 posto, tj. obujam IT-potrošnje u vrijednosti od 1,05 milijardi dolara. Međutim, i ta se prognoza temelji na pretpostavkama da neće biti dramatičnih kretanja vezanih uz sposobnost servisiranja vanjskog duga i javne potrošnje u zemlji, kao ni ozbiljnih lomova u svjetskoj ekonomiji, zaključuje Žitnik.